"Tüzet viszek" - Tánchagyományok és táncos népszokások a történelmi Baranyában

webmester küldte be 2014. 04. 12., szo - 21:06 időpontban

A Magyar Etnokoreológiai Társaság,
az SzTE Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszéke
és a Móra Ferenc Szakkollégium

szeretettel hívja Önt

Balogh János néptáncpedagógus
„Tüzet viszek.” Tánchagyományok és táncos népszokások a történelmi Baranyában c.
táncfolklorisztikai előadására

Időpont: 2014. május 29, csütörtök, délelőtt 10 h.
Helyszín: SZTE BTK Kari Konferenciaterem (Egyetem u. 2.)

Az előadás után kerekasztal beszélgetést tartunk a baranyai táncok elemzésének lehetőségeiről.
A beszélgetés helyszíne: Móra Ferenc Kollégium, Újszeged, Közép fasor 33.
Időpont: 2014. május 29. csütörtök, 15 h. 

Az újjáalakult Magyar Etnokoreológiai Társaság első programjaként szeretnék egy előadást és beszélgetést a figyelmetekbe ajánlani.

Balogh János barátunk (siklósi-pécsi táncpedagógus) régóta foglalkozik baranyai táncok gyűjtésével, illetve lejegyzésével-elemzésével. Gyakorlati és elméleti tapasztalatai hasznosak lehetnek tánckutatóknak és táncosoknak egyaránt, főleg mert Baranya nem tartozik a legismertebb táncos vidékeink közé. Társaságunk nem titkolt célja, hogy a táncot gyakorlatban illetve elméletben művelő szakembereket összehozza és eszmecserére ösztönözze, ezért Jánost meghívtuk Szegedre.
Előadásának címe: "Tüzet viszek." Tánchagyományok és táncos népszokások a történelmi Baranyában.
Időpontja: 2014 május 29, csütörtök délelőtt 10 óra.
Helyszín: Szegedi Egyetem BTK Kari Konferenciaterem (Egyetem u. 2.)

Az előadás után 15 órától az újszegedi Móra Kollégiumban egy kerekasztal beszélgetést tervezünk, ahol megvitathatjuk a délelőtti előadás felvetéseit. (Program és az előadó rövid bemutatása a mellékletben olvasható.)

Mindenkit szeretettel várunk az előadásra és a beszélgetésre egyaránt!

Amennyiben szállásigényetek van, ajánlom az újszegedi Móra Kollégiumot, ahol olcsó szállást lehet foglalni. (6726 Szeged, Közép fasor 31-33. T: 62/544-101)

Kérek mindenkit, hogy ismerősi körben népszerűsítse a programot!

Köszönettel és üdvözlettel:
Varga Sanyi

A II. Baranyai Szólótáncfesztivál támogatói

webmester küldte be 2014. 04. 06., v - 22:14 időpontban

A Fesztivál támogatói és az elnyerhető díjak felajánlói

Agancsos Pince  
Baranya Megyei Önkormányzat
Pohl Marietta Alelnök Asszony
Bella Pincészet
Villány
 
Bergics Lajos - Zengő Együttes
Pécs
 
Bognár József
koreográfus
 

Blum Pincészet
Villány, Villánykövesd

 
Déli Kapu Folklórszövetség
Fotoplus Kft.  
Gál Pincészet
Villány
 
Gere Tamás és Gere Zsolt
Villány
 
Hágen Zsuzsa
koreográfus, táncművész
Pécs
 
Hosszúhetényi Hagyományőrző Egyesület
Jekl Pincészet
Villány
 
Kecskés Pince
Villány
 
Mecsek Füszért
Pécs

 

Mecsek Táncegyüttes Egyesület
Pécs
Müller János pincészete
Villány
 
Nemzeti Kulturális Alap
Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata
Pécsi Kulturális Központ  
Tamás Bátya Pincéje
Villány
 
Tenkes Csárda
Csarnóta
 
Tettye Vendéglő
Pécs
Maszler József
 
Wittenberger László
csizmadia mester
 

 Támogatásukat köszönjük!

A II. Baranyai Szólótáncfesztivál díjazottai

webmester küldte be 2014. 04. 06., v - 00:56 időpontban

II. Baranyai Szólótáncfesztivál
Pécs, 2014. április 5.

D Í J A Z O T T A K


GYERMEK KOROSZTÁLY
(2000-)

különdíj:

Bogdán Erzsébet – Farkas Kristóf
Barcsi Boróka Néptáncegyüttes – Vikár Béla AMI

Horváth Kíra
Józsa Gergely Néptánc Egyesület, Kozármisleny

Mayer Norbert
BONI Bartók Béla AMI, Kakasd

Sebestyén Adrien – Sebestyén Zalán
BONI Bartók Béla AMI, Kakasd

Takács Titanilla – Kárász Gergő
Pántlika Néptáncegyüttes, Tamási


Baranya kiváló gyermek táncosa díj:

Kruzsely Gina
Hosszúhetényi Hagyományőrző Egyesület

Kruzsely Pálma – Bartalovics Zoltán
Hosszúhetényi Hagyományőrző Egyesület

Lugosi Fanni
Pöndöly Néptáncegyüttes – Erkel Ferenc AMI, Komló

Múth Ádám
Pöndöly Néptáncegyüttes – Erkel Ferenc AMI, Komló


IFJÚSÁGI KOROSZTÁLY
(1996-1999)

különdíj:

Farkas Dominik
Barcsi Boróka Néptáncegyüttes – Vikár Béla AMI

Orsós Péter
Barcsi Boróka Néptáncegyüttes – Vikár Béla AMI

Pech Janina – Somogyi Gergő
Pántlika Néptáncegyüttes, Tamási


Baranya kiváló ifjú táncosa díj:

Kovács Dániel
Mecsek Táncegyüttes, Pécs

Pohli Anna – Katona Bálint
Pöndöly Néptáncegyüttes – Erkel Ferenc AMI, Komló

 

FELNŐTT KOROSZTÁLY
(-1995)

különdíj:

Bures Zsófia – Tóth Márton
Mecsek Táncegyüttes, Pécs

Csóka Ádám
Pöndöly Néptáncegyüttes, Komló

Györök Anikó
Józsa Gergely Néptánc Egyesület, Kozármisleny

Soós Evelin – Frim Adrián
Mecsek Táncegyüttes, Pécs

Szalóki Petra – Ignácz György Krisztián
Pöndöly Néptáncegyüttes, Komló


Baranya kiváló táncosa díj:

Bakonyi Anna – Pál Tiborné
Józsa Gergely Néptánc Egyesület, Kozármisleny

Csokona Roland
Mecsek Táncegyüttes, Pécs

Horváth Gáborné – Horváth Gábor
Józsa Gergely Néptánc Egyesület, Kozármisleny

Katonáné Gunszt Andrea – Horváth Csaba
Hosszúhetényi Hagyományőrző Egyesület

Kruzsely Cecilia – Schatl Zsolt
Hosszúhetényi Hagyományőrző Egyesület

Ökrös Kata
Mecsek Táncegyüttes, Pécs

Szalóki Dorina – Mészáros Dávid
Pöndöly Néptáncegyüttes, Komló

Ruzsinszky Emma – Jusztin Levente
Pöndöly Néptáncegyüttes, Komló

 

a zsűri tagjai:

Busai Norbert táncoktató,
a Népművészet Ifjú Mestere, Örökös Aranysarkantyús táncos

Busai Zsuzsanna táncoktató,
a Népművészet Ifjú Mestere, Örökös Aranygyöngyös táncos

Radák János táncoktató,
a pécsi Magura Táncegyüttes, a Hidas Néptáncegyüttes és a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége Bukovina Együttesének művészeti vezetője

II. Baranyai Szólótáncfesztivál - program

webmester küldte be 2014. 03. 31., h - 21:46 időpontban

II. Baranyai Szólótáncfesztivál
2014. április 5.

8:30-
érkezés, regisztráció

9:00-9:45
kötelező táncok próbája a zenekar(ok)kal - gyerekek

10:00
gyerekek táncai (kötelező, majd szabadon választott)
(közben a Tenkes Zenekarral próbalehetőség a szabadon választott táncokhoz)

12:30-13:15
kötelező táncok próbája a zenekarokkal - ifik, felnőttek

13:30-
ifjúsági és felnőtt korosztály táncai (kötelező, majd szabadon választott)

19:00
Baranyai gála

21:00
Baranyai Táncház



A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.

A táncok részletes beosztása
A sorrendet zenekarok, zenék szerint raktuk össze, azon belül az abc szerint.

10:00-11:00 G Y E R M E K K O R O S Z T Á L Y (2000-)


  név név szül. év kötelező tánc ZENE
1 1 Bányai Alexandra Márton Ferenc 2001 2001 Friss és verbunk /Hosszúhetény, zengővárkony/ VRB

2 Barabás Andrea (Szabó Márton Zoltán) 2001 2000 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB
2 3 Bogdán Erzsébet Farkas Kristóf 2002 2001 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB

4 Csonka Zsófia Mihályevics Attila 2002 2000 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB
3 5 Kruzsely Pálma Bartalovics Zoltán 2002 2000 Hosszúhetényi friss és verbunk VRB

6 Markovics Izabella (Varga Ábel) 2001 1999 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB
4 7 Szili Kitti Honfi Zalán 2001 2000 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB

8 Szabó Barbara (Varga Ábel) 2000 1999 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB
5 9 Tóth Loretta Száraz Alex 2002 2003 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB

10 Varga Kincső Réka Szilágyi Viktor 2003 2003 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB
6 11 Fábián Vivien Sipos Zoltán 2001 2001 Bukovinai silladri és csárdás CsZ.

12 Horváth Katinka (Szabó Márton Zoltán) 2000 2000 Bukovinai silladri és csárdás CsZ.
7 13 Sebestyén Laura Illés Csanád 2004 2003 Bukovinai silladri és csárdás CsZ.

14 Zsók Zanna Mayer Norbert 2004 2004 Bukovinai silladri és csárdás CsZ.
8 15 Dani Vanda Sebestyén Olivér 2004 2005 Bukovinai silladri, csárdás és ádámé CsZ.
9 16 Takács Titanilla Kárász Gergő 2001 2000 Bukovinai csárdás és silladri CsZ.

17 Zsók Zsófi Dani Kevin 2001 2001 Bukovinai csárdás és silladri CsZ.
10 18 Fábián Viktória Barabás Fábián János 2004 2004 Bukovinai silladri és gólyás CsZ.

19 Kálmán Adrienn (Szilágyi Viktor) 2005 2003 Bukovinai silladri és gólyás CsZ.
11 20 Kóbor Valéria (Sebestyén Olivér) 2004 2005 Bukovinai gólyás és silladri CsZ.
12 21 Sebestyén Adrien Sebestyén Zalán 2004 2005 Bukovinai silladri és ádámé CsZ.
13 22 Róczó Réka Fekete Hunor 2005 2007 Bukovinai csárdás és gólyás CsZ.
14 23 Múth Ádám 2001 - Hosszúhetényi verbunk VRB
15 24 Schumann Adél Piffko Dániel 2000 2001 Hosszúhetényi lassú és friss csárdás VRB
16 25 Horváth Kíra (Györök Anikó) 2001 1986 Kozármislenyi lassú és friss csárdás VRB
17 26 Lugosi Fanni (Múth Ádám) 2003 2001 Magyaregregyi friss és verbung VRB
11:15-12:15 G Y E R M E K K O R O S Z T Á L Y (2000-)

név név szül. év szab.vál.tánc ZENE
  kötelezőből:          
18 Kruzsely Gina (Katona Bálint) 2001 2000 Hosszúhetényi friss és verbunk VRB
             
1 Bányai Alexandra Márton Ferenc 2001 2001 Bukovinai silladri CsZ.
2 Barabás Andrea (Szabó Márton Zoltán) 2001 2000 Marosszéki forgatós és szöktetős CsZ.
3 Dani Vanda Sebestyén Olivér 2004 2005 Szanyi mártogatós CsZ.
4 Fábián Viktória Barabás Fábián János 2004 2004 Szanyi mártogatós és dus CsZ.
5 Fábián Vivien Sipos Zoltán 2001 2001 Szatmári friss csárdás CsZ.
6 Kálmán Adrienn (Szilágyi Viktor) 2005 2003 Szanyi csárdás és mártogatós CsZ.
7 Kóbor Valéria (Sebestyén Olivér) 2004 2005 Szanyi mártogatós és mars CsZ.
8 Markovics Izabella (Varga Ábel) 2001 1999 Bukovinai silladri és csárdás CsZ.
9 Róczó Réka Fekete Hunor 2005 2007 Bukovinai silladri CsZ.
10 Sebestyén Adrien Sebestyén Zalán 2004 2005 Szanyi csárdás és mártogatós CsZ.
11 Sebestyén Laura Illés Csanád 2004 2003 Szanyi lassú csárdás és mártogatós CsZ.
12 Szabó Barbara (Varga Ábel) 2000 1999 Bukovinai silladri és ádámé CsZ.
13 Varga Kincső Réka Szilágyi Viktor 2003 2003 Szanyi csárdás és mártogatós CsZ.
14 Zsók Zanna Mayer Norbert 2004 2004 Szanyi mártogatós és dus CsZ.
15 Zsók Zsófi Dani Kevin 2001 2001 Szatmári friss csárdás CsZ.
16 Bogdán Erzsébet Farkas Kristóf 2002 2001 Vajdaszentiványi verbunk és forduló Tks.
17 Csonka Zsófia Mihályevics Attila 2002 2000 Sárközi verbunk és friss Tks.
18 Horváth Kíra (Györök Anikó) 2001 1986 Bökönyi asszonycsárdás Tks.
19 Múth Ádám 2001 - Zsibai (Szilágyság) Tks.
20 Szili Kitti Honfi Zalán 2001 2000 Sárközi verbunk és friss Tks.
21 Takács Titanilla Kárász Gergő 2001 2000 Somogyi lassú és friss csárdás Tks.
22 Tóth Loretta Száraz Alex 2002 2003 Vajdaszentiványi verbunk és forduló Tks.
13:30-13:50 I F J Ú S Á G I K O R O S Z T Á L Y (1996-1999)


  név név szül. év kötelező tánc ZENE
1 1 Kovács Dániel 1997 Ócsárdi kanásztánc és sapkatánc Tks.
2 2 Bausz Krisztina Farkas Dominik 1996 1998 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB

3 Illés Etelka Fábián Norbert 1999 1999 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB
3 4 Orsós Péter (Balogh Viktória) 1999 1998 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB

5 Sebestyén Nóra Erős Tamás 1999 2000 Friss és verbunk (Zengővárkony, Hosszúhetény) VRB
4 6 Pohli Anna Katona Bálint 1998 2000 Magyaregregyi friss és verbung VRB
5 7 Ambrusz Erzsébet Szabó Márton Zoltán 1998 2000 Bukovinai csárdás és silladri CsZ.

8 Pech Janina Somogyi Gergő 1996 1997 Bukovinai csárdás és silladri CsZ.
6 9 Balogh Viktória Kertai Zoltán 1998 1998 Bukovinai silladri, csárdás és silladri CsZ.
7 10 Prantner Zsuzsanna Varga Ábel 1999 1999 Bukovinai silladri és ádámé CsZ.
   





14:00-15:00 F E L N Ő T T K O R O S Z T Á L Y (-1995)
    név név szül. év kötelező tánc zkr
1 1 Varga Dóra Zugfil Richárd 1993 1991 Hosszúhetényi friss és verbunk VRB
2 2 Katonáné Gunszt Andrea Horváth Csaba 1973 1974 Hosszúhetényi lassú és friss csárdás VRB

3 Kruzsely Cecilia Schatl Zsolt 1996 1990 Hosszúhetényi lassú és friss csárdás VRB
3 4 Csokona Roland 1988 - Hosszúhetényi verbunk VRB
4 5 Csóka Ádám (Szebeni Edit) 1987 1987 Magyaregregyi friss és verbung VRB

6 Szalóki Dorina Mészáros Dávid 1994 1995 Magyaregregyi friss és verbung VRB
5 7 Szalóki Petra Ignácz György Krisztián 1991 1994 Magyaregregyi friss és verbung VRB
6 8 Antal Csanád 1981 - Magyaregregyi verbung VRB
7 9 Bischoff Ádám 1989 - Bukovinai silladri CsZ.
8 10 Kató Hargita Jakab Levente 1998 1995 Bukovinai ádámé, csárdás és silladri CsZ.
9 11 Vargáné Dávid Mónika Varga János 1972 1970 Bukovinai silladri, csárdás és gólyás CsZ.
10 12 Ács Lászlóné Ivánkovics Istvánné 1949 1961 Kozármislenyi lassú és friss csárdás VRB

13 Eismann Gyuláné Eismann Gyula 1961 1958 Kozármislenyi lassú és friss csárdás VRB
11 14 Bakonyi Anna Pál Tiborné 1961 1966 Kozármislenyi lassú és friss csárdás VRB

15 Mező Gergő Pál Gabriella 1995 1990 Kozármislenyi lassú és friss csárdás VRB
12 16 Györök Anikó (Eismann Gyula) 1986 1958 Kozármislenyi lassú és friss csárdás VRB
13 17 Horváth Gáborné Horváth Gábor 1972 1972 Kozármislenyi ugrós és friss csárdás VRB
  18 Stautz Emese Stautz Imre 1995 1991 Kozármislenyi ugrós és friss csárdás VRB
14 19 Ujvári Emese (Nagy Gábor) 1988 - Dunafalvai csárdás és friss Tks.
15 20 Bures Zsófia Tóth Márton 1988 1987 Ócsárdi lassú és friss csárdás Tks.
16 21 Ökrös Kata (Vass Oszkár) 1988 - Ócsárdi ugrós és friss csárdás Tks.
17 22 Soós Evelin Frim Adrián 1995 1995 Ormánsági lassú és friss csárdás Tks.

23 Ruzsinszky Emma Jusztin Levente 1992 1994 Ormánsági lassú és friss csárdás Tks.
15:15-15:45 I F J Ú S Á G I K O R O S Z T Á L Y (1996-1999)


név név szül. év szab.vál.tánc ZENE
1 Ambrusz Erzsébet Szabó Márton Zoltán 1998 2000 Szatmári friss csárdás CsZ.
2 Illés Etelka Fábián Norbert 1999 1999 Marosszéki forgatós CsZ.
3 Sebestyén Nóra Erős Tamás 1999 2000 Marosszéki forgatós CsZ.
4 Prantner Zsuzsanna Varga Ábel 1999 1999 Széki csárdás és sűrű tempó CsZ.
5 Balogh Viktória Kertai Zoltán 1998 1998 Nagyecsedi verbunk és friss Tks.
6 Bausz Krisztina Farkas Dominik 1996 1998 Magyarpalatkai korcsos Tks.
7 Kovács Dániel 1997 Szanyi dus Tks.
8 Orsós Péter (Balogh Viktória) 1999 1998 Magyarsztbenedeki szegényes és pontozó Tks.
9 Pech Janina Somogyi Gergő 1996 1997 Sárpilisi lassú és friss csárdás Tks.
10 Pohli Anna Katona Bálint 1998 2000 Szilágysági lassú és ugrálós Tks.
 





15:45-17:00 F E L N Ő T T K O R O S Z T Á L Y (-1995)

név név szül. év szab.vál.tánc ZENE
1 Kató Hargita Jakab Levente 1998 1995 Visai csárdás, szökős és korcsos CsZ.
2 Bischoff Ádám 1989 Györgyfalvi legényes HB.
3 Antal Csanád 1981 Mezőszopori korcsos Tks.
4 Bakonyi Anna Pál Tiborné 1961 1966 Bökönyi asszonycsárdás Tks.
5 Bures Zsófia Tóth Márton 1988 1987 Mérai csárdás és szapora Tks.
6 Csóka Ádám (Szebeni Edit) 1987 1987 Nyárádselyei csárdás és forduló Tks.
7 Csokona Roland 1988 Magyarszentbenedeki pontozó Tks.
8 Eismann Gyuláné Eismann Gyula 1961 1958 Jászsági oláhos és friss csárdás Tks.
9 Horváth Gáborné Horváth Gábor 1972 1972 Bundásbokri lassú és friss csárdás Tks.
10 Mező Gergő Pál Gabriella 1995 1990 Szilágysági lassú és friss csárdás Tks.
11 Ökrös Kata (Vass Oszkár) 1988 1974 Ördöngösfüzesi táncok Tks.
12 Ruzsinszky Emma Jusztin Levente 1992 1994 Szilágysági tánok Tks.
13 Soós Evelin Frim Adrián 1995 1995 Somogyi táncok Tks.
14 Stautz Emese Stautz Imre 1995 1991 Kisszekeresi lassú és friss csárdás Tks.
15 Szalóki Dorina Mészáros Dávid 1994 1995 Haranglábi román táncok Tks.
16 Szalóki Petra Ignácz György Krisztián 1991 1994 Vajdaszentiványi cigánycsárdás és batuka Tks.
17 Ujvári Emese (Nagy Gábor) 1988 1989 Mérai csárdás és szapora Tks.

 

PRÓBÁK
gyermek

9:00-9:45
Baranyai táncok próbája – gyermek korosztály    
    Hosszúhetényi friss és verbunk, 3-4x 9:00-9:10 VRB
    Bukovinai táncok 9:10-9:25 Csurgó
    Hosszúhetényi verbunk, 1-2x 9:25-9:45 VRB
    Hosszúhetényi lassú és friss csárdás, 1-2x  
    Kozármislenyi lassú és friss csárdás, 1-2x  
    Magyaregregyi friss és verbung, 1-2x  

A délelőtt nagy részében a lenti baletteremben tudják próbálni a szabadon válálasztott táncokat az érintettek a Tenkes Zenekarral.

ifjúsági-felnőtt

12:20-13:20
Baranyai táncok próbája – ifjúsági és felnőtt korosztály  
    Hosszúhetényi friss és verbunk, 2x 12:20-12:50 VRB
    Hosszúhetényi lassú és friss csárdás, 1-2x  
    Hosszúhetényi verbunk, 1x  
    Magyaregregyi friss és verbung, 2x  
    Magyaregregyi verbung, 1x  
    Kozármislenyi lassú és friss csárdás, 2x  
    Kozármislenyi ugrós és friss csárdás, 1-2x  
    Bukovinai silladri, 1-2x 12:50-13:05 Csurgó
    Bukovinai csárdás és silladri, 2x  
    Bukovinai – egyéb  


Ócsárdi kanásztánc és sapkatánc, 1-2x 13:05-13:20 Tenkes


Ócsárdi lassú és friss csárdás, 1-2x    


Ócsárdi ugrós és friss csárdás, 1-2x    


Ormánsági lassú és friss csárdás, 1-2x    
    Dunafalvai ugrós és friss csárdás, 1-2x    


EBÉD LEHETŐSÉG: 800 Ft-ért
(leves, sült csirkecomb, köret, savanyú)
a szomszédos TÁSI iskolában fogyasztva 
Kérjük, aki igényli, kedd este 19:00-ig jelezze! (fizetés a helyszínen)